Celem projektu było zrealizowanie czujnika tętna. Projektowany czujnik miał działać na bazie sygnałów elektrycznych pochodzących od ludzkiego serca – w sposób podobny do elektrokardiografu.
- Dobór układu wzmacniacza.
Po rozeznaniu rynkowym (m.in. produkty Analog Devices, Texas Intruments), wybrany został układ Analog Devices AD8232. Jest to układ wzmacniacza precyzyjnego przeznaczonego specjalnie do pomiarów EKG. Posiada on dodatkową funkcjonalność, taką jak:
– niwelowanie potencjałów elektrod,
– wskaźnik odłączenia elektrod (wyjście cyfrowe),
– tryb niskiego poboru energii (Shutdown),
– szybkie odzyskiwanie sprawności filtru górnoprzepustowego o małej częstotliwości odcięcia (Fast Recovery).
Do testów i rozwoju koncepcji urządzenia, zdecydowano się na zakup gotowej płytki ewaluacyjnej do układu AD8232. Płytka (oznaczenie AD8232-EVALZ) posiada wiele wyprowadzeń, które pozwalają na łatwy pomiar sygnałów końcowych i pośrednich. Parametry odpowiednich filtrów ustawione są w sposób domyślny (zalecany), istnieje także możliwość ich modyfikacji (wymiana komponentów lub umieszczenie w wolnych polach lutowniczych). Dodatkowo, na płytce znajdują się przełączniki pozwalająca na odpowiednie dobranie konfiguracji do pracy w trybie dwóch lub trzech elektrod. Płytka ewaluacyjna jest również produktem Analog Devices, pokazano ją na ryc.1.
Ryc.1. Płytka ewaluacyjna AD8232-EVALZ.
- Konfiguracja i testy układu na płytce AD8232-EVALZ.
- a) Elektrody
Przeprowadzone zostały testy w konfiguracji dwóch elektrod umieszczanych na klatce piersiowej. Do pomiarów użyte zostały samoprzylepne jednorazowe elektrody z żelem, pokazane na ryc.2.
W późniejszym etapie zbudowany został pas na klatkę piersiową z elektrodami z folii aluminiowej (ryc.3).
Ryc.3. Pas na klatkę piersiową z elektrodami z folii aluminiowej.
- b) Sygnał
Zebrane zostały przebiegi sygnału. Przykładowy wykres sygnału po wzmocnieniu i filtracji analogowej pokazano na ryc.4. Odpowiadające mu widmo częstotliwościowe. Przedstawiono na ryc.5.
Ryc.4. Sygnał wyjściowy ze wzmacniacza widoczny na oscyloskopie Tektronix.
Ryc.5. Widmo sygnału z ryc.4 (zakres 0 – 500 Hz).
Sygnał z ryc.4 jest bardzo wyraźny i cechuje go duży współczynnik mocy sygnału do szumów (SNR). W trakcie badań zauważono jednakże dużą podatność sygnału na artefakty mięśniowe i zmiany parametrów styku elektrod z ciałem. Widmo sygnału (ryc.5) posiada wysoki pik interferującej częstotliwości sieci zasilającej (50 Hz), poza tym najwyższą amplitudę wykazują częstotliwości w okolicach 17 Hz – centralnej częstotliwości zespołu QRS.
- c) Przetwarzanie sygnału i prototyp kompletnego układu
W celu odczytywania chwilowego tętna, powstał algorytm przetwarzania sygnału, który zaimplementowano w mikrokontrolerze ATmega32 na płytce ewaluacyjnej EvB 4.3. Do przesyłania danych wykorzystano moduł Bluetooth BTM-222 na płytce ewaluacyjnej KAmodBTM222. Połączenie trzech płytek ewaluacyjnych – prototyp kompletnego
układu – pokazano na zdjęciu z ryc.6.
Ryc.6. Prototyp kompletnego układu złożony z trzech płytek ewaluacyjnych.
- d) Aplikacja wizualizacyjna
Aby śledzić wyniki pomiarów, powstała aplikacja wizualizacyjna napisana w języku Java. Widok z pomiaru, podczas którego badany wykonywał zróżnicowaną aktywność fizyczną przedstawiono na ryc.7. Aplikacja wykorzystuje wskaźnik odłączenia elektrod układu AD8232, zaznaczając na niebiesko i sprowadzając wynik do zera w momentach, w których nastąpiło odłączenie którejkolwiek elektrody.
Ryc.7. Widok z aplikacji wizualizacyjnej w trybie kreślenia obliczonego tętna jako funkcja czasu. Istnieje też alternatywny tryb kreślenia chwilowego sygnału
(przed przetworzeniem) w czasie.
2 thoughts on “Pulsometr”
I do not know if it’s just me or if perhaps
everyone else encountering problems with your website.
It appears as if some of the text within your content are running off the screen. Can someone else please
provide feedback and let me know if this is
happening to them too? This could be a issue with my browser because I’ve had this happen before.
Kudos
Hi Kudos. Thank you for your message. I checked our website on Opera, Chrome, and Mozilla browsers, and so far I didn’t encounter such problem. Could you maybe provide us some screen shots of the issue which appeared/appears to you? Please write us a message on studenckiekolo@gmail.com .
Thanks in advance for your response.