Najważniejsze odnośniki...
- Szczegóły
- Poprawiono: 15 styczeń 2015
- Odsłony: 22883
Oto zbiór ciekawych, naszym zdaniem, linków (dotyczących uczelni, ale nie tylko) znalezionych w sieci. Warto je odwiedzić!
Strony Politechniki Łódzkiej:
Politechnika Łódzka - strona główna Politechniki Łódzkiej. | |
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki - nasz wydział macierzysty. | |
Instytut Elektroniki - jednostka w ramach Wydziału EEIiA, w której instnieje nasze Koło Naukowe. |
|
Zakład Elektroniki Medycznej - jednostka w ramach Instytutu Elektroniki, w której istnieje nasze Koło Naukowe. |
Samorząd Studencki Politechniki Łódzkiej - organizacja studentów reprezentująca nas i nasze sprawy na Politechnice. | |
Wydziałowa Rada Studentów WEEIiA - organizacja studentów reprezentująca nas i nasze sprawy na Wydziale EEIiA. | |
Studencka Rada Kół Naukowych PŁ - reprezentacja wszystkich zarejestrowanych na Politechnice Łódzkiej i nie zawieszonych studenckich Kół Naukowych. |
Biblioteka Główna PŁ - chyba nie trzeba tłumaczyć ;-). |
Zaprzyjaźnione Koła Naukowe:
Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNer - Koło Naukowe z Instytutu Automatyki naszego Wydziału. Prace obejmują tematy dotyczące robotyki - szczególnie mobilnej oraz sterowania robotów. Polecamy! |
Elektronika (ogólnie)...
- Szczegóły
- Poprawiono: 31 sierpień 2015
- Odsłony: 19072
Przydatne narzędzia
- dekodowanie oznaczeń elementów SMD: SMD CODE, The SMD Codebook, All Transistors Datasheet (z wyszukiwarką kodów SMD: http://alltransistors.com/smd-search.php).
- dekodowanie producenta układu scalonego na podstawie logotypu: Elnec IC-logos, Identification of IC manufacturer by logo, Semiconductor Manufacturer Logos, Semiconductor Identification Logos.
Wyszukiwarki komponentów (wraz ze stanami magazynowymi dystrybutorów)
Dokumentacje układów elektronicznych
- EleNota - rodzimy serwis EleNota - dokumentcje, noty aplikacyjne wielu układów elektronicznych,
- Semiconductor Datasheets on the Web - linki do stron producentów elektroniki oraz dokumentacji produkowanych układów,
- wyszukiwarki dokumentcji układów elektronicznych: Datasheet4U, DatasheetArchive, Chip Directory, AllDatasheet, Datasheet.IN.
Produkcja obwodów drukowanych (protytpy i serie produkcyjne)
- BaZeKo s.c.,
- Printor sp. z o.o.,
- Unidruk S.C.,
- Satland Prototype,
- Merkar,
- Eurocircuits
- Technoservice,
- Zakład Obwodów Drukowanych KONO.
Dystrybutorzy elementów elektronicznych
- Transfer Multisort Elektronik (TME)
- Farnell Polska
- Cyfronika
- Soyter Components
- Elfa Distrelec
- Maritex
- Seguro Elektronik
Producenci narzędzi rozwojowych
- https://www.olimex.com/ (http://olimex.wordpress.com/)
- http://www.mikroe.com/
- https://www.sparkfun.com/ (https://learn.sparkfun.com/tutorials)
- https://www.adafruit.com/ (http://learn.adafruit.com/)
- http://modulowo.pl/
- http://kamami.pl/
Dystrybutorzy narzędzi rozwojowych
- http://botland.com.pl/
- http://vir-tech.pl/
- http://elty.pl/
- http://sklep.msx-elektronika.pl/
- http://nettigo.pl
- http://kamami.pl/
- http://elty.pl/
Strony producentów komponentów elektronicznych
Część opisów firm zaczerpnięto z linecardu TME lub Wikipedii:
- Allegro MicroSystems - wiodący producent układów scalonych mocy oraz czujników pola magnetycznego wykorzystujących zjawisko Halla. Firma Allegro zlokalizowana jest w Massachusetts w Stanach Zjednoczonych i posiada swoje centra projektowe i aplikacyjne na całym świecie. Czynnikiem, który w znacznej mierze odróżnia Allegro MicroSystems od konkurencji jest wyspecjalizowanie się w kompleksowych rozwiązaniach w dziedzinie układów scalonych mocy oraz czujników.
- Altera Corporation - firma powstała w 1983 roku. Główna siedziba mieści się w San Jose, USA. Od momentu założenia była pionierem w opracowaniu i produkcji programowalnych układów logicznych. W swojej ofercie posiada układy FPGA, CPLD i HardCopy® ASIC.
- Analog Devices - amerykański producent przyrządów półprzewodnikowych. Specjalizuje się w ADC, DAC, MEMS-ach oraz w DSP dla klientów indywidualnych i przemysłu.
- Advanced Micro Devices (AMD) - amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące procesory wraz z technologią towarzyszącą dla użytkowników domowych i firm. Do głównych produktów firmy należą mikroprocesory, chipsety do płyt głównych, systemy wbudowane oraz procesory graficzne dla serwerów, stacji roboczych i komputerów PC.
- Atmel Corporation - firma powstała w 1984 roku w San Jose, CA. Jest globalnym liderem w dziedzinie produkcji mikrokontrolerów układów pamięciowych, układów komunikacji bezprzewodowej, a także programowalnych układów logicznych oraz peryferyjnych.
- Cirrus Logic - firma powstała w roku 1984 w Austin, USA. Jest wiodącym producentem układów scalonych stosowanych w aplikacjach audio i przemysłowych.
- Cypress Semiconductor - firma została założona w roku 1982 w San Jose, USA. W pierwszych latach działalności skupiała się na rozwoju układów PAL, pamięci SRAM, EEPROM oraz układów logicznych TTL.
- Exar Corporation - firma obecna jest na rynku od 40 lat. W swoim portfolio posiada układy scalone do pracy w aplikacjach związanych zarządzeniem energią, kontrolery interfejsów szeregowych oraz układy do zastosowań w telekomunikacji (przewodowej i bezprzewodowej).
- Freescale Semiconductor - firma produkująca półprzewodniki powstała poprzez wydzielenie w 2004 r. działu półprzewodników z firmy Motorola. Freescale skupia się na rynku produktów związanych z telekomunikacją i systemami wbudowanymi.
- Holtek Semiconductor
- Intel Corporation - największy na świecie producent układów scalonych[2] oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.
- Lattice Semiconductor - firma powstała w roku 1983. Obecnie główna siedziba mieści się w Portland, USA. Firma posiada w swojej ofercie układy scalone FPGA i CPLD.
- Maxim Integrated - firma powstała w roku 1983, a w roku 2001 połączyła się z firmą Dallas Semiconductor. Główna siedziba firmy mieści się w Synnyvale, USA. Maxim w swojej ofercie posiada ponad 6200 różnych produktów.
- Microchip - firma powstała w 1989 roku. Siedziba firmy mieści się w Chandler, USA. Microchip jest wiodącym producentem układów FPGA - mikrokontrolerów o architekturze RISC. W swoje ofercie posiada mikrokontrolery 8-, 16- i 32-bitowe (ponad 460 modeli).
- NXP
- ON Semiconductor
- Texas Instruments
- STMicroelectronics - francusko-włoska firma produkująca układy elektroniczne. Z rocznymi obrotami wynoszącymi ponad 10 mld $ jest największym producentem układów elektronicznych w Europie i siódmym (2010 rok) na świecie.
- XILINX
- Zilog
Raspberry Pi
- Szczegóły
- Poprawiono: 15 styczeń 2015
- Odsłony: 11208
Odnośniki podzielone zostały na kategorie tematyczne. Zapraszamy.
Ogólne
Po Polsku
Mikrokontrolery
- Szczegóły
- Poprawiono: 15 styczeń 2015
- Odsłony: 13207
Odnośniki podzielone zostały na kategorie tematyczne. Zapraszamy.
AVR
ARM
TOOLCHAIN
Wszystkie poniższe instalowane są bez środowiska IDE (ang. Integrated Development Environment). Bez większych problemów można je zintegrować z popularnym i darmowym Eclipse IDE.
- YAGARTO (Yet Another Gnu ARm TOolchain),
- bleeding-edge-toolchain - toolchain przygotowany przez Freddiego Chopina, o jego zaletach i podstawowych założeniach możecie przeczytać m.in. w tym artykule.
- Linaro - w tym ujęciu najbardziej intereujse nas kompilator skrośny dla systemu bare-matal: GNU Tools for ARM Embedded Processors,
- Sourcery CodeBench (niegdyś CodeSourcery) - dostępne w wersji komercyjnej, 30-dniowej wersji ewaluacyjnej oraz wersji darmowej LITE,
- GNUARM - historyczny toolchain, z punktu widzenia współczesnych architektur (Cortex-M0: ARMv6-M, Cortex-M3: ARMv7-M oraz Cortex-M4: ARMv7-ME) właściwie bezużyteczny,
- WinARM - j/w.
Zintegrowane Środowiska programistyczne (Toolchain + IDE)
- Keil MDK-ARM - oficjalne środowisko f. ARM. Istnieje darmowa wersja (MDK-Lite (32KB) Edition) z ograniczeniem do 32kB kodu wynikowego. Wyłącznie dla platformy Windows,
- IAR Embedded Workbench for ARM - istnieje darmowa wersja z ograniczeniem do 32kB (do 16kB dla układów z rdzeniem Cortex-M0/M0+/M1)),
- Atollic TrueSTUDIO - komercyjne środowisko zbudowane w oparciu o Eclipse, istnieje darmowa wersja z ograniczeniem 32kB (8kB dla układów z rdzeniem Cortex-M0/M0+/M1)),
- LPCxpresso - oryginalnie stworzone przez Code Red Technologies (dziś przejęte przez NXP). Bazuje na Eclipse i GCC. Istnieje darmowa wersja z ograniczeniem programowania i debugowania do 256kB.
Arduino
- Szczegóły
- Poprawiono: 15 styczeń 2015
- Odsłony: 12710
Odnośniki podzielone zostały na kategorie tematyczne. Zapraszamy.
Arduino
- Arduino - strona główna plaftormy Arduino,
- Arduino: Products - opis oraz pełna dokumentacja wszystkich oryginalnych płytek oraz shieldów Arduino.
Interesujące klony oryginalnej platformy
- Ruggeduino - Arduino z kompletem zabezpieczeń na wejściach mikrokontrolera oraz zasilaniu (istotne, ponieważ istnieje co najmniej 10 sposobów na zniszczenie oryginalnej płytki).