SKN MIPSA

O nas...

Czym się zajmujemy?

microcontroller

Celem SKN MIPSA jest nauka projektowania i wdrażania rozbudowanych systemów cyfrowych wszechobecnych w dzisiejszym świecie. Można je znaleźć w sprzęcie codziennego użytku, automatyce i robotyce, sprzęcie medycznym, systemach nadzoru, komunikacji przewodowej oraz bezprzewodowej i wielu innych... niemal wszędzie dookoła.

Podstawą wielu systemów tego typu jest mikrokontroler jednoukładowy pracujący autonomicznie. Mówiąc prościej: mikroprocesor (mikrokomputer) zawierający komplet niezbędnych do jego pracy (a w wielu przypadkach również zaskakującej liczby dodatkowych) peryferiów. Zgodnie z powyższym: jednostka obliczeniowa, sterująca, pamięć danych oraz programu, układ zegarowy i szereg innych, zintegrowane są w pojedynczej obudowie układu scalonego. Całość gotowa jest do pracy natychmiast po załadowaniu dedykowanego programu i podaniu napięcia zasilania. Wynika z tego, że funkcje urządzenia zbudowanego w oparciu o mikrokontroler jednoukładowy można (w zakresie ograniczeń sprzętowych) modyfikować programowo i rozważać w kontekście systemu komputerowego specjalnego przeznaczenia (tzw. systemu wbudowanego, ang. embedded system).

Systemy wbudowanym nazwiemy również urządzenie, które nie korzysta z dedykowanego oprogramowania (określanego terminem firmware), ale pracuje pod kontrolą 'dużego' systemu operacyjnego (np. Linux) wraz ze specjalizowanym oprogramowaniem. Przykładem urządzenia tego typu może być router sieciowy.

Praca projektowa

on hands3Praca w naszym Kole jest pracą projektową - oznacza to, że musisz wykazać się kreatywnością, intuicją ale przede wszystkim: motywacją w swoich działaniach. Naszym celem jest rozwijanie umiejętności:

  • myślenia - mało tego: kreatywnego myślenia - na każdym etapie: znajdowania pomysłów, inspiracji oraz realizacji swoich (ale nie tylko) pomysłów,
  • poszukiwania informacji - w sieci, bibliotece i wielu innych miejscach, oczywiście nie ma gotowych odpowiedzi na wszystkie pytania, ale na bardzo wiele ktoś znalazł już odpowiedź - nauka nie polega na wyważaniu otwartych już drzwi,
  • przeglądania, czytania, interpretowania i rozumienia (!) not katalogowych urządzeń z którymi pracujesz (inżynier musi umieć ich używać, to często gotowe rozwiązanie wielu problemów),
  • używania wiedzy, którą już posiadasz (w głowie, lub starych notatkach) - będziesz zaskoczony jak wiele rzeczy stanie się spójnych, jak wiele utworzy całość - od Analizy Matematycznej, przez Układy Logiczne, Teorię Obwodów aż po Układy Elektroniczne.

Staramy się, aby praca przypominała choć trochę rzeczywistość - ta działa natomiast wg reguły:

do it, do it right, do it right now (Bobby Riggs)

 

Ostatnia aktualizacja

piątek 23 wrzesień 2022, 22:29:56

On-line

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

Liczba odwiedzin

3770179
160
1146
9129
Jesteś tutaj: Home o nas