Lista przedmiotów z materiałami udostępnionymi dla studentów

Dla_studentów
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Nowe media Instytutu Elektroniki


Serdecznie zapraszmy na nową stronę Instytutu Elektroniki dostępną pod adresem:

ie.p.lodz.pl

Zachęcamy także do śledzenia instytutowego kanału na platformie LinkedIn.

Aktualności
Redukcja szumu w obrazach rezonansu magnetycznego przy użyciu konwolucyjnej sieci neuronowej i uczenia transferowego
Poniedziałek, 23.01.2023 00:00

alt

Obrazowanie dyfuzji metodą rezonansu magnetycznego jest ważnym elementem diagnozy, szczególnie w chorobach neurologicznych. Ze względu na sposób uzyskiwania kontrastu związanego z różnicami w dyfuzji różnych tkanek, obrazy dyfuzyjne charakteryzuje mniejszy stosunek sygnału do szumu niż w przypadku innych obrazów rezonansu magnetycznego. Artykuł Jakub Jurek, Andrzej Materka, Kamil Ludwisiak, Agata Majos, Kamil Gorczewski, Kamil Cepuch, Agata Zawadzka, Supervised denoising of diffusion-weighted magnetic resonance images using a convolutional neural network and transfer learning, Biocybernetics and Biomedical Engineering, 2023, opisuje metodę redukcji szumu w tych obrazach, opartą o transferowe uczenie sieci neuronowej. Wykorzystano model procesu obrazowania oraz cyfrowy model anatomiczny ludzkiego mózgu by otrzymać syntetyczne obrazy dyfuzyjne - w wersji z szumem i bez. Takie pary pozwoliły wytrenować model sieci neuronowej zdolny do redukcji szumu w rzeczywistych obrazach dyfuzyjnych, które na potrzeby eksperymentu zebrano we współpracy z grupą prof. Agaty Majos z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i przedstawicielami firmy Siemens.

 
Szkolenie: Podstawy i zastosowania termografii w przemyśle
Piątek, 20.01.2023 08:59

alt

Serdecznie zapraszamy na szkolenie Podstawy i zastosowania termografii w przemyśle. Szkolenie odbędzie się w ramach projektu „Centrum Rozwoju Kompetencji Politechniki Łódzkiej”. 

Program szkolenia:

  1. Podstawy teoretyczne pomiarów termowizyjnych
  2. Budowa i działanie kamery bolometrycznej i fotonowej
  3. Obsługa kamery termowizyjnej
  4. Wyznaczanie podstawowych parametrów kamery
  5. Zastosowania w energetyce
  6. Zastosowania w budownictwie
  7. Zastosowania w badaniach nieniszczących
  8. Zastosowania do wykrywania gazów
  9. Zastosowania biomedyczne
  10. Modelowanie pól temperatury i pomiary termograficzne - zastosowania praktyczne
  11. Niepewność radiacyjnego pomiaru temperatury
  12. Zastosowanie sztucznej inteligencji w technikach podczerwieni
  13. Opracowanie wyników i przygotowanie raportu z badań
Więcej…
 
Srebrny medal zdobyty na Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Designu KIDE 2022
Środa, 18.01.2023 00:00

alt

W dniach 1-3 grudnia 2022r. na Tajwanie odbyły się Międzynarodowe Targi Wynalazczości i Designu KIDE 2022 (KIDE 2022 Kaohsiung International Invention and Design EXPO). Targi te umożliwiają prezentację badań, pomysłów i wymianę poglądów z uczestnikami z ponad 28 krajów. Podczas KIDE 2022 został zaprezentowany sosób pomiaru skutecznej wartości prądu zwłaszcza w kablach i przewodach elektroenergetycznych sieci nN i SN opracowany przez prof. Bogusława Więcka i mgra inż. Błażeja Torzyka. Przedstawiona metoda została doceniona przez organizatorów. Nasi naukowcy otrzymali za nią wyróżnienie KIDE - srebrny medal targów.

 
Analiza dostępności kursów (MOOC) dostępnych na platformie Coursera
Poniedziałek, 16.01.2023 12:40

alt

Kto z Was korzysta(ł) z kursów dostępnych na platformie Coursera. A czy wiecie, że aby były one w pełni dostępne dla użytkowników z niepełnosprawnościami, powinny spełniać wytyczne opracowane przez World Wide Web Consortium (W3C)? W najnowszym artykule Królak Aleksandra, Piotr Zając: "Analysis of the accessibility of selected massive open online courses (MOOCs) for users with disabilities", Universal Access in the Information Society, 2022, autorzy przeprowadzili analizę przystępności masowych otwartych kursów online (MOOC), dostępnych na platformie Coursera, dla użytkowników z niepełnosprawnościami pod kątem zgodności z wytycznymi W3C.

W procedurze badawczej wzięło udział dziesięciu użytkowników: 5 osób z niepełnosprawnością ruchową, 4 osoby z dysfunkcją narządu wzroku, w tym jedna niewidoma, oraz jedna osoba z niepełnosprawnością sprzężoną. Badanie polegało na realizacji dowolnie wybranego kursu oraz przekazaniu swoich spostrzeżeń i uwag na specjalnie przygotowanym arkuszu z zestawem pytań. Na podstawie analizy wyników oraz uproszczonego automatycznego audytu platformy wykazano istotne niezgodności z wyżej wspomnianymi wytycznymi.

Artykuł powstał na podstawie pracy inżynierskiej autorstwa Piotr Zając, której opiekunem była dr Aleksandra Królak. Piotr Zając jest jednocześnie pracownikiem Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 30

Konferencje


XXIII Polish Conference on Biocybernetics and Biomedical Engineering (PCBBE)
27-29.09.2023


Termografia i Termometria W Podczerwieni (TTP)
19-21.09.2023

Partnerzy technologiczni

TME

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości