Analiza dostępności kursów (MOOC) dostępnych na platformie Coursera
Poniedziałek, 16.01.2023 12:40

alt

Kto z Was korzysta(ł) z kursów dostępnych na platformie Coursera. A czy wiecie, że aby były one w pełni dostępne dla użytkowników z niepełnosprawnościami, powinny spełniać wytyczne opracowane przez World Wide Web Consortium (W3C)? W najnowszym artykule Królak Aleksandra, Piotr Zając: "Analysis of the accessibility of selected massive open online courses (MOOCs) for users with disabilities", Universal Access in the Information Society, 2022, autorzy przeprowadzili analizę przystępności masowych otwartych kursów online (MOOC), dostępnych na platformie Coursera, dla użytkowników z niepełnosprawnościami pod kątem zgodności z wytycznymi W3C.

W procedurze badawczej wzięło udział dziesięciu użytkowników: 5 osób z niepełnosprawnością ruchową, 4 osoby z dysfunkcją narządu wzroku, w tym jedna niewidoma, oraz jedna osoba z niepełnosprawnością sprzężoną. Badanie polegało na realizacji dowolnie wybranego kursu oraz przekazaniu swoich spostrzeżeń i uwag na specjalnie przygotowanym arkuszu z zestawem pytań. Na podstawie analizy wyników oraz uproszczonego automatycznego audytu platformy wykazano istotne niezgodności z wyżej wspomnianymi wytycznymi.

Artykuł powstał na podstawie pracy inżynierskiej autorstwa Piotr Zając, której opiekunem była dr Aleksandra Królak. Piotr Zając jest jednocześnie pracownikiem Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ.