Laboratorium Systemów Alarmowych i Kontroli Dostępu

Nowoczesne, interesujące, potrzebne! Wyposażone w innowacyjne urządzenia umożliwiające budowanie inteligentnych systemów alarmowych, systemów wdrażanych przez firmę SATEL na całym świecie!

Celem laboratorium jest przekazanie studentom praktycznych umiejętności związanych z projektowaniem, konfiguracją i montowaniem nowoczesnych systemów alarmowych. W poszczególnych ćwiczeniach studenci zapoznają się z różnymi rozwiązaniami stosowanymi w systemach alarmowych. Laboratorium zawiera osiem stanowisk.

W zajęciach bierze udział nie więcej niż 16 studentów.

Jakie zajęcia są prowadzone w laboratorium?

• zajęcia na kierunku studiów inżynierskich pierwszego stopnia w języku polskim (od semestru letniego roku akademickiego 2009/10)
  • w przygotowaniu są zajęcia w języku angielskim
  • w planie jest kurs podyplomowy

Jakie umiejętności i wiedza jest wymagana od uczestników laboratorium?

• znajomość podstaw układów elektrycznych i elektronicznych
  • podstawowe umiejętności techniczne i umiejętność posługiwania się prostymi narzędziami
  • obsługa komputera w stopniu wystarczającym do uruchamiania i obsługi programów z graficznym interfejsem użytkownika.

Czego można się nauczyć?

Celem pierwszych ćwiczeń jest zapoznanie uczestników zajęć z podstawami dotyczącymi podłączania zasilania, czujek alarmowych, terminali/manipulatorów do centrali alarmowej oraz sposobów konfiguracji centrali.

Kolejne ćwiczenia dotyczą rozbudowy central alarmowych o moduły sterowania urządzeniami „inteligentnego” domu, moduły sterowania bezprzewodowego i powiadamiania głosowego.

Pozostałe ćwiczenia mają charakter bardziej zaawansowanych i dotyczącą wybranych zagadnień i technologii związanych z projektowaniem systemów alarmowych.

Przykładowe ćwiczenia:

Konfiguracja centrali alarmowej firmy Satel:

Zasady podłączania zasilania do central alarmowych, podłączanie czujek i sygnalizatora pasywnego, podłączanie manipulatora LCD oraz manipulatora z sygnalizacją diodami LED, konfiguracja wejść i wyjść centrali, definiowanie stref, użytkowników.

Sterowanie urządzeniami za pomocą systemu zdalnego sterowania radiowego:

Oświetlenie, brama, rolety.

Konfiguracja powiadomień głosowych:

Monitoring i powiadamianie przez sieć telefoniczną. Konfiguracja centrali dla potrzeb monitoringu i powiadamiania. Powiadamianie głosowe z wykorzystaniem syntezatora mowy.

Konfiguracja systemu bezprzewodowego:

Konfiguracja systemu czujek bezprzewodowych w technologii ABAX oraz Integraf WRL firmy Satel. Rozbudowa centrali o system ekspandera bezprzewodowego. Wykorzystanie czujek bezprzewodowych oraz bezprzewodowych urządzeń sterujących. Konfiguracja oraz podłączania czujników bezprzewodowych (czujnik gazu, czujnik zalania, czujnik PIR, piloty zdalnego sterowania, zdalny przekaźnik) pracujących w systemie komunikacji bezprzewodowej ABAX. Powiadamianie o alarmach i stanie systemu za pomocą komunikatów SMS. Sterowanie systemem alarmowym (włączanie/wyłączanie urządzeń) za pomocą komunikatów SMS. Autoryzacja oraz sterowanie pracą systemu za pomocą kart zbliżeniowych RFID i pilotów.

Konfiguracja systemu w zaaranżowanych scenariuszach:

Przykładowe scenariusze: budynek mieszkalny typu „bliźniak”, placówka bankowa z wydzielonym pomieszczeniem bankomatu, pomieszczenia biurowe współdzielone przez kilka firm.

Powiadamianie za pomocą sieć Ethernet:

Monitorowanie z wykorzystaniem sieci sieci Ethernet. Obsługa systemu za pomocą przeglądarki WWW oraz telefonu komórkowego.

Konfiguracja stacji monitorowania:

Zapoznanie się z możliwościami stacji monitorującej wykorzystującej układy monitorowania STAM firmy Satel. Podstawowe umiejętności konfiguracji stacji monitorującej (konfiguracja adresu karty, dodanie karty do systemu monitorowania, konfiguracja karty). Konfiguracja uprawnień pracowników nadzoru, dodawanie abonentów, konfiguracja powiadomień, system raportowania i rejestracji zdarzeń.