Zakład Elektroniki Medycznej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Badania i nauka Prace doktorskie
Obronione prace doktorskie

dr inż. Adam Sankowski

"Wyznaczenie parametrów drzew naczyń krwionośnych odwzorowanych w obrazach cyfrowych 3D rezonansu magnetycznego, z wykorzystaniem morfologii matematycznej"

Autor: dr inż. Adam Sankowski
Opiekun: prof. dr hab. Andrzej Materka
data obrony: grudzień 2014

Celem badań jest opracowanie algorytmu modelowania układu naczyń krwionośnych mózgu na podstawie obrazów trójwymiarowych rezonansu magnetycznego dużej rozdzielczości. Geometryczny model naczyń będzie stosowany do wizualizacji tętnic i żył oraz do wyznaczania ich ilościowego opisu parametrycznego. Oczekuje się, że obliczone parametry geometryczne naczyń (np. objętość gałęzi, czy parametry przekrojów poprzecznych) uzupełnią w sposób istotny wyniki badań medycznych i przyczynią się do bardziej obiektywnej i trafnej diagnozy medycznej. W niniejszym projekcie zakłada się wykorzystanie metod morfologii matematycznej do segmentacji obrazów.

Więcej…
 

dr inż. Michał Bujacz

"Reprezentacja scen trójwymiarowych przy użyciu dzwięków przestrzennych w urządzeniu wspomagającym osoby niewidome"

Autor: dr inż. Michał Bujacz
Opiekun: dr hab. P. Strumiłło, prof. PŁ
data obrony: kwiecień 2011

Celem projektu jest stworzenie urządzenia wspomagającego osoby niewidome w poruszaniu się i w życiu codziennym. Stworzony niedawno program symulujący pracę tego typu urządzenia przekładał odległości od przeszkód na stereofoniczne tony. Testy przeprowadzone na grupie ochotników wykazały potencjalną użyteczność proponowanych rozwiązań. Dalszym kierunkiem badań będzie tworzenie doskonalszych kodów dźwiękowych, wykorzystujących między innymi dźwięk 3D, oraz praktyczna realizacja symulowanych dotychczas zagadnień.


 

dr inż. Łukasz Kornatowski

"Zastosowanie sieci neuronowych komórkowych do generacji tekstur"

Autor: dr inż. Łukasz Kornatowski
Opiekun: dr inż. Krzysztof Ślot, prof. PŁ
data obrony: październik 2009

Rys. 1. Schemat generacji obrazu tekstury przez SNK

Potrzeba analizy i generacji tekstur występuje w zagadnieniach przetwarzania obrazów, w grafice komputerowej (synteza scen dwu i trójwymiarowych), oraz w obiektowych systemach kompresji obrazów i video, w których kompresja odbywa się poprzez wydzielanie obiektów, a następnie oddzielne kodowaniu kształtu, położenia i tekstury obiektu.

Więcej…
 

dr inż. Marek Goździk

"Wykorzystanie nieliniowych transformacji morfologicznych dla celów rozpoznawania obiektów zniekształconych w obrazach cyfrowych"

Autor: dr inż. Marek Goździk
Opiekun: dr hab. Krzysztof Ślot, prof. PŁ
data obrony: wrzesień 2009

Dynamiczny rozwój multimediów oraz wszelkiego rodzaju aplikacji korzystających z danych obrazowych potęguje wzrost wymagań dotyczących szybkości obliczeniowej oraz efektywności stawianych współczesnym technikom przetwarzania tego typu danych. Wymaga to doskonalenia technologii wykonania istniejących narzędzi, a także poszukiwania nowych rozwiązań. Kierunkiem rozwoju uważanym w obecnej chwili za bardzo istotny są równoległe struktury obliczeniowe. Za jednego z głównych przedstawicieli tej rodziny układów uważa się sieci neuronowe. Prace badawcze prowadzone w ramach przyszłego doktoratu mają na celu adaptację tego właśnie narzędzia dla potrzeb wybranych zadań aplikacyjnych przetwarzania obrazów, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień biometrycznych.

 

dr inż. Piotr Skulimowski

"Segmentacja i opis parametryczny obiektów w sekwencjach obrazów z ruchomego układu stereowizyjnego do celów dźwiękowej prezentacji sceny trójwymiarowej"
dr inż. Piotr Skulimowski
Opiekun: dr hab. Paweł Strumiłło
data obrony: wrzesień 2009

Zakres badań związany z doktoratem dotyczy problemu analizy i przetwarzania sekwencji barwnych obrazów sceny trójwymiarowej rejestrowanych przez ruchomy stereoskopowy układ kamer. Badania te są ukierunkowanie na opracowanie mobilnego układu wspomagającego osobę niewidomą w samodzielnym poruszaniu się.

Więcej…
 

dr inż. Aleksandra Królak

"Wizyjny system analizy mrugnięć do oceny zmęczenia psychicznego i komunikacji z komputerem"

Autor: dr inż. Aleksandra Królak
Opiekun: dr hab. Paweł Strumiłło, prof. PŁ
data obrony: wrzesień 2009

Mruganie powiekami jest kontrolowane przez centralny układ nerwowy i odgrywa bardzo istotną rolę w nawilżaniu i oczyszczaniu oka. Na dynamikę mrugania wpływa wiele czynników takich jak wilgotność i temperatura otoczenia, emocje czy zmęczenie osoby monitorowanej.

Więcej…
 


Strona 1 z 2

ELEKTRONIKA MEDYCZNA - NIEZASTĄPIONA W DIAGNOSTYCE, LECZENIU I REHABILITACJI

 

Trzeba biec z całych sił by pozostać w tym samym miejscu. Żeby poruszać się do przodu, trzeba biec dwa razy szybciej.

L. Carroll,  "Przygody Alicji w Krainie Czarów"

Polecane strony

Przydatne linki:
Instytut Elektroniki
telekomunikacja, elektronika medyczna, termografia
Politechnika Łódzka
strona główna Politechniki

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Migawki

Zakład Elektroniki Medycznej

  • Zdobyta wiedza przydaje się w codziennej pracy!

  • Zajęcia prowadzone w sposób interesujący i przyjazny dla studenta!

Przyjdź i przekonaj się sam !!