Analiza obrazów biomedycznych

Prace związane z analizą obrazów biomedycznych dotyczą m.in. następujących zastosowań:

• analiza zdjęć mikroskopowych przedstawiających komórki tuczne skóry w celu wyznaczenia ich liczby i wybranych parametrów geometrycznych (we współpracy z Katedrą Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) (rys. 1)

• analiza obrazów optycznych łuszczycy skóry oraz owrzodzeń celem opracowania metod automatycznego pomiaru pola powierzchni tych schorzeń (we współpracy z Katedrą Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) (rys. 2)

• analiza obrazów ultrasonograficznych serca w celu opracowania metody klasyfikacji guzów serca na podstawie parametrów tekstury tych obrazów (we współpracy z kardiologami z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) (rys. 3)

• analiza trójwymiarowych obrazów rezonansu magnetycznego wątroby w celu opracowania metody klasyfikacji danych 3D i automatycznej detekcji chorób wątroby na podstawie właściwości tekstury (prace prowadzone w ramach projektu COST B21 "Physiological modelling of MR Image formation") (rys. 4)

Rys. 1. Mikroskopowy obraz komórek tucznych skóry (a), wydzielenie tych komórek poprzez segmentację (b)

Rys. 2. Optyczny obraz owrzodzenia skóry (a), wyniki segmentacji (b)

Rys. 3. Ultrasonograficzny obraz serca z zaznaczonym guzem (a), rozkład parametrów tekstury dla różnych rodzajów guzów (b)

Rys. 4. Przykładowy obraz 3d MRI wątroby: zdrowa (a), zwłókniona (b).Wizualizacja z wykorzystaniem programu MaZda 4.5

ELEKTRONIKA MEDYCZNA - NIEZASTĄPIONA W DIAGNOSTYCE, LECZENIU I REHABILITACJI

Trzeba biec z całych sił by pozostać w tym samym miejscu. Żeby poruszać się do przodu, trzeba biec dwa razy szybciej.

L. Carroll,  "Przygody Alicji w Krainie Czarów"

Przydatne linki:
Instytut Elektroniki
telekomunikacja, elektronika medyczna, termografia
Politechnika Łódzka
strona główna Politechniki

Migawki

• Zdobyta wiedza przydaje się w codziennej pracy!

• Zajęcia prowadzone w sposób interesujący i przyjazny dla studenta!

Przyjdź i przekonaj się sam !!