Automatyczny dozownik leków

Posted on Posted in projekty

 Automatyczny dozownik do lekarstw, to urządzenie mające za zadanie wspomaganie opieki nad osobami przyjmującymi znaczne ilości lekarstw. Dzięki zastosowaniu techniki mikroprocesorowej możliwym stało się zaimplementowanie różnych funkcji wpływających na poprawę jej jakości.

Główną funkcją urządzenia jest dozowanie przygotowanych porcji lekarstw trzy razy w ciągu doby przez cały tydzień.  Zasobnik na lekarstwa zaprojektowano w formie walca/dysku podzielonego na 21 przegródek. Przystępując do projektowania części mechanicznej urządzenia wyodrębniono elementy przedstawione na rysunku 1.

rotor

Rys. 1. Projekt konstrukcji dozownika do lekarstw

Rotor jest układem przegródek tworzących w sumie 21 komórek przeznaczonych do przechowywania przygotowanych dawek lekarstw. Zmiana jego położenia umożliwia wydanie bądź załadowanie porcji lekarstw. Odbywa się to poprzez otworzenie zapadek znajdujących się w górnej i dolnej części urządzenia. Stator jest elementem przymocowanym do obudowy modułu elektronicznego zasobnika, która jednocześnie jest podstawą dozownika. W dolnej części znajduje się pojemnik na wydane lekarstwa oraz czujnik ich pobrania. Jako element wykonawczy w realizowanej pracy zastosowano silnik krokowy ustawiający rotor w odpowiedniej pozycji w procesie ładowania oraz wydawania lekarstw.

Interfejs komunikacyjny z użytkownikiem urządzenia stanowi moduł transmisji Bluetooth oraz wyświetlacz LCD. Procedura uzupełniania zasobnika kontrolowana jest z poziomu aplikacji komputerowej. Użytkownik wybiera porę i dzień dla jakiego chce dokonać ładownia, po czym następuje automatyczne ustawienie zasobnika we wskazanej pozycji. Poprzez górny otwór użytkownik umieszcza przygotowane tabletki w jego wnętrzu. Lista lekarstw jakie należy załadować wyświetlana jest automatycznie w oknie programu komputerowego o ile została wcześniej zdefiniowana i zapisana na karcie SD znajdującej się w podajniku. Podczas procesu ładowania użytkownik ma możliwość tworzenia oraz edycji listy lekarstw.

 

Procedura wydawania lekarstw konfigurowana jest z poziomu programu komputerowego. Opiekun definiuje godziny w których ma zostać wydana predefiniowana porcja lekarstw oraz czas po którym będzie on powiadomiony wiadomością SMS w przypadku gdy chory nie pobierze tabletek. Wymienione ustawienia zapisywane są w pamięci EEPROM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *