Zakład Telekomunikacji

Start Sławomir Hausman Badania Krótki życiorys zawodowy

Krótki życiorys zawodowy

Dr hab. inż. Sławomir Hausman ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej w 1982 r., uzyskując dyplom magistra inżyniera elektronika z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczął pracę w Instytucie Elektroniki PŁ jako asystent. W latach akademickich 1987/8 i 1988/9 przebywał na studiach doktoranckich na University of Strathclyde w Szkocji, które ukończył otrzymując brytyjski stopień naukowy Doctor of Philosophy (nostryfikowany później w Polsce). Od 1992 r. jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Instytucie Elektroniki PŁ. W 2009 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie elektronika.

Dr hab. inż. Hausman specjalizuje się w zastosowaniach cyfrowego przetwarzania sygnałów oraz w modelowaniu i projektowaniu systemów radiokomunikacyjnych. Jest autorem lub współautorem ponad 40 publikacji (w tym jednej monografii) z zakresu elektroniki medycznej, cyfrowego przetwarzania sygnałów, radiokomunikacji i tekstroniki. Jest współtwórcą metodyki projektowania systemów radiokomunikacji ruchomej lądowej opracowanej w Instytucie Elektroniki PŁ, która została wielokrotnie wykorzystana w praktyce. Był kierownikiem i realizatorem kilkudziesięciu prac (ekspertyz, projektów, specjalistycznych kursów na zamówienie) wykonywanych na rzecz gospodarki. W latach 1994-1997 był zatrudniony w Łódzkim Zakładzie Energetycznym, w charakterze specjalisty ds. sieci radioteleinformatycznych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej oraz członkiem komitetów programowych i recenzentem konferencji krajowych i międzynarodowych.

Działalność dydaktyczna dra Hausmana obejmuje opracowanie i prowadzenie jedenastu wykładów w języku polskim i trzech w języku angielskim - z zakresu systemów pomiarowo-kontrolnych, przetwarzania sygnałów i systemów telekomunikacyjnych. Wykłady doskonalił między innymi dzięki współpracy - w ramach projektu europejskiego Tempus - z wysoko notowanymi uczelniami europejskimi: King's College (Wielka Brytania), Universita di Pisa (Włochy) oraz Instituto Superior Técnico (Portugalia). Pod jego kierunkiem zostało także napisanych kilkadziesiąt prac magisterskich i inżynierskich, z których trzy zdobyły pierwsze miejsce w konkursie Stowarzyszenia Elektryków Polskich na najlepszą pracę dyplomową, a dwie inne zostały wyróżnione. Od 1996 r. był na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki współautorem wszystkich programów studiów prowadzonych w języku polskim i angielskim dla kierunku "Elektronika i Telekomunikacja", w tym także głównym autorem programu specjalności "Telecommunications and Computer Science" prowadzonej w języku angielskim (w ramach kierunku Elektronika i Telekomunikacja) w Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej. Opracowywał i prowadził także kursy specjalistyczne zamawiane przez przemysł (np. dla Alcatel Polska). Jest autorem lub współautorem czterech referatów konferencyjnych i artykułów dotyczących kształcenia. Jest także kierownikiem studiów podyplomowych "Bezprzewodowe systemy nadzoru i monitorowania" realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W latach 1998-2004 pełnił obowiązki zastępcy dyrektora Instytutu Elektroniki ds. dydaktycznych, a w latach 1999-2004 także pełnomocnika dziekana Wydziału Elektrotechniki i Elektroniki PŁ ds. studenckich Centrum Kształcenia Międzynarodowego. Od 2007 r. do 2009 r. był przewodniczącym wydziałowej komisji dydaktycznej dla kierunku Elektronika i Telekomunikacja. Komisja opracowała obecnie wdrażany program studiów dwustopniowych, zgodny z założeniami procesu bolońskiego.

W kadencji 2008 - 2012 pełni funkcję prodziekana ds kształcenia na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.

TELEKOMUNIKACJA jest wszędzie !!

• radio
  • telewizja
  • mikrofale
  • telefon
  • internet

Z nami odkryjesz tajemnice telekomunikacji !!

KKRRiT 2020

KSTiT

Przydatne linki:
Instytut Elektroniki
telekomunikacja, elektronika medyczna, termografia
Politechnika Łódzka
strona główna Politechniki

Migawki

Zakład Telekomunikacji! Dla Ciebie - sprawdź ofertę przygotowaną przez Zakład. Telekomunikacja - to jest TO!