Start Bartosz Kopczyński

Bartosz Kopczyński

Bartosz Kopczyński M.Sc.
Supervisor: Prof. Paweł Strumiłło Dr. Hab.

Research: Quantitative assessment of videolaryngostroboscopic images in patients with glottic pathologies

CONTACT
Lodz University of Technology, Institute of Electronics.
Medical Electronic Division
Wólczańska 211/215, 90-924 Łódź (B9)
Room 206 (II flor)

tel. (+48)(+42) 631 26 13

Introduction. Digital imaging techniques enable exploration of novel visualisation modalities of the vocal folds during phonation and definition of parameters facilitating more precise diagnosis of voice disorders. Aim. Application of computer vision algorithms for analysis of videolaryngostroboscopic (VLS) images aimed at qualitative and quantitative description of phonatory vibrations. Materials and methods. VLS examinations were conducted for subjects with vocal nodules, subjects with glottal incompetence and normophonic females. The recorded VLS images were pre-processed, the glottis area was segmented out and the glottal cycles were identified. The glottovibrograms were built and then the glottal area waveforms (GAW) were quantitatively described by computing the following parameters: Open Quotient (OQ), Closing Quotient (CQ), Speed Quotient (SQ), Minimal Relative Glottal Area (MRGA), and a new parameter termed Closure Difference Index (CDI). Results. Profiles of the glottal widths assessed along the glottal length differentiated the study groups (p<0.001). Moreover, it was shown that the OQ, CQ, CDI and MRGA indices can be considered as viable parameters for quantifying kinematics of the vocal folds for normophonic subjects and patients with diagnosed vocal nodules and glottal incompetence (p<0001).

Research is conducted in collaboration with prof. med. Ewa Niebudek-Bogusz from the Department of Audiology and Phoniatrics of the Nofer Institute of Occupational Medicine  in Lodz.

Publications:

1. E. Niebudek-Bogusz, B. Kopczynski, P. Strumillo, J. Morawska, J. Wiktorowicz J. & M. Sliwinska-Kowalska (2016): Quantitative assessment of videolaryngostroboscopic images in patients with glottic pathologies, Logopedics Phoniatrics Vocology, doi: 10.3109/14015439.2016.1174293 (IF=0.932).
  2. B. Kopczyński, P. Strumiłło, E. Niebudek-Bogusz. Computer based quantification of normal and pathological vocal folds phonatory processes from laryngovideostroboscopy.
    Federated Conference on Computer Science and Information Systems (IEEE Xplore Digital Library). https://fedcsis.org/proceedings/2015/drp/276.html
  3. B. Kopczyński, P. Strumiłło, E. Niebudek-Bogusz, Ocena funkcji fonacyjnej krtani z zastosowaniem komputerowej analizy obrazów laryngowideostroboskopowych – badania pilotażowe, Otorynolaryngologia 2014, 14(3) 147+154.

ELEKTRONIKA MEDYCZNA - NIEZASTĄPIONA W DIAGNOSTYCE, LECZENIU I REHABILITACJI

Trzeba biec z całych sił by pozostać w tym samym miejscu. Żeby poruszać się do przodu, trzeba biec dwa razy szybciej.

L. Carroll,  "Przygody Alicji w Krainie Czarów"

Przydatne linki:
Instytut Elektroniki
telekomunikacja, elektronika medyczna, termografia
Politechnika Łódzka
strona główna Politechniki

Migawki

• Zdobyta wiedza przydaje się w codziennej pracy!

• Zajęcia prowadzone w sposób interesujący i przyjazny dla studenta!

Przyjdź i przekonaj się sam !!