Zakład Elektroniki Medycznej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Habilitacja

Roboczy tytuł rozprawy:

Komputerowe metody wspomagania medycznej diagnostyki obrazowej z użyciem technik obliczeń wysokiej wydajności

Wraz z rozwojem technik obrazowania medycznego, w osatnich latach rozwijane są prace ukierunkowane na automatyczną analizę obrazów z użyciem programów komputerowych implementujących odpowiednie algorytmy rozpoznawania. Jednakże zastosowanie poszczególnych metod w praktyce klinicznej nie zawsze jest możliwe, a uwarunkowane jest to stopniem ich niezawodności, który wyraża się zarówno poprawnością i skutecznością, jak i szybkością działania. Istnieje zatem potrzeba ciągłego doskonalenia metod przetwarzania i analizy obrazów, konstruowania nowych algorytmów, ich szybkich implementacji oraz wiarygodnej oceny jakości ich działania. Opisane wyżej problemy stanowią przedmiot badań podejmowanych w pracy, która dotyczy dwóch rodzajów obrazowania.

  1. Analiza obrazów angiografii rezonansu magnetycznego. W tym obszarze badań prace ukierunkowane są na rozwój nowych algorytmów segmentacji naczyń krwionośnych oraz ich obiektywnej weryfikacji. Wymaga to przeprowadzenia doświadczeń dla dużej liczby obrazów a także porównania wyników segmentacji z prawdziwą strukurą układu naczyń. Wykonanie takich badań z użyciem rzeczywistych obrazów w statystycznie znaczącej liczbie jest w praktyce niemożliwe. Z tego powodu, podjęto prace zmierzające do zaprojektowania systemu komputerowego, w którym zaimplementowane zostaną procedury syntezy obrazów angiograficznych, imitujących rzeczywiste obrazy.

  2. Analiza sekwencji wideo wykonanej za pomocą bezprzewodowego endoskopu kapsułkowego. W tym przypadku, problemem jest bardzo duża liczba obrazów pochodzących z pojedynczego badania, która sięga 50000 ramek. Program wspomagający diagnostę powinien umożliwić spośród tej dużej liczby ramek rozpoznanie tych obrazów, które odwzorowują określone zmiany patologiczne w narządach wewnętrznych. Badania przeprowadzone przez autora dowodzą, że bardzo dobre efekty rozpoznawania daje połączenie nienadzorowanej segmentacji poszczególnych ramek z analizą tekstury, barwy i kształtu obszarów wyróżnionych podczas segmentacji.

Wymienione zagadnienia charakteryzują się dużą złożonością obliczeniową. Czas obliczeń potrzebnych do wydobycia informacji diagnostycznych z obrazów biomedycznych jest dodatkowo zwielokrotniony dużą objętością struktur danych, szczególnie w przypadku obrazów trójwymiarowych i sekwencji wideo. Dlatego integralną część rozprawy stanowi rozwiązanie problemu szybkiej implemenacji algorytmów przetwarzania z użyciem sieci komputerów, kart graficznych oraz układów reprogramowalnych.

 

ELEKTRONIKA MEDYCZNA - NIEZASTĄPIONA W DIAGNOSTYCE, LECZENIU I REHABILITACJI

 

Trzeba biec z całych sił by pozostać w tym samym miejscu. Żeby poruszać się do przodu, trzeba biec dwa razy szybciej.

L. Carroll,  "Przygody Alicji w Krainie Czarów"

Polecane strony

Przydatne linki:
Instytut Elektroniki
telekomunikacja, elektronika medyczna, termografia
Politechnika Łódzka
strona główna Politechniki

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Migawki

Zakład Elektroniki Medycznej! Dla Ciebie - sprawdź ofertę przygotowaną przez Zakład.

Z nami odkryjeszcz sekrety Elektroniki!