Zakład Elektroniki Medycznej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Piotr Skulimowski Badania Badania naukowe

Badania naukowe

Detekcja i śledzenie obiektów w sekwencjach obrazów rejestrowanych przez ruchomy układ stereowizyjny do celów dźwiękowej reprezentacji sceny trójwymiarowej

Praca naukowa finansowana ze środków na naukę w roku 2008 jako projekt badawczy Nr N N516 386434

Zakres badań związany z doktoratem dotyczy problemu analizy i przetwarzania sekwencji barwnych obrazów sceny trójwymiarowej rejestrowanych przez ruchomy stereoskopowy układ kamer. Badania te są ukierunkowanie na opracowanie mobilnego układu wspomagającego osobę niewidomą w samodzielnym poruszaniu się.

Stereoskopia jest jedną z technik pozwalających na wyznaczenie odległości (tzw. głębi) elementów sceny od układu kamer. Kluczowym zadaniem w badaniach jest detekcja i selekcja obiektów sceny trójwymiarowej oraz ich parametryczny opis umożliwiający wytworzenie akustycznego odwzorowania wydzielonych obiektów sceny. Dane te będą aktualizowane i uszczegółowiane wraz z ruchem układu kamer, co pozwoli na śledzenie położenia obiektów, także tych, które przestały być widoczne w polu widzenia kamer.

Przyjętym ograniczeniem w konstrukcji systemu stereowizyjnego jest jego mała baza (odległość między osiami optycznymi kamer). Ograniczenie to wynika z docelowego zastosowania układu stereowizyjnego jako personalnego modułu wizyjnego osoby niewidomej. Mała baza układu stereoskopowego skutkuje zmniejszeniem dokładności wyznaczenia obrazu głębi. Poprawienie tej dokładności jest możliwe na podstawie sekwencji obrazów stereoskopowych rejestrowanych przez ruchomy układ kamer. Do tego celu niezbędna jest estymacja sześciu parametrów ruchu (ang. ego-motion estimation), na który składają się trzy wektory translacji i trzy kąty obrotu sztywnego układu kamer.

W przypadku zagadnień związanych z robotyką parametry ruchu systemu można pozyskać z układu sterowania lub innych urządzeń (systemy nawigacji GPS, skanery odległości, czujniki inercyjne). Założeniem przyjętym w pracy jest korzystanie wyłącznie z informacji wizyjnej, bez konieczności stosowania dodatkowych czujników.

Obraz zarejestrowany przez prawą kamerę systemu stereowizyjnego

Wyznaczona mapa głębi. Jasnością kodowana jest współrzędna głębi sceny

Wynik detekcji obiektów w scenie do celów dźwiękowej reprezentacji

 

ELEKTRONIKA MEDYCZNA - NIEZASTĄPIONA W DIAGNOSTYCE, LECZENIU I REHABILITACJI

 

Trzeba biec z całych sił by pozostać w tym samym miejscu. Żeby poruszać się do przodu, trzeba biec dwa razy szybciej.

L. Carroll,  "Przygody Alicji w Krainie Czarów"

Polecane strony

Przydatne linki:
Instytut Elektroniki
telekomunikacja, elektronika medyczna, termografia
Politechnika Łódzka
strona główna Politechniki

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Migawki

Zakład Elektroniki Medycznej

  • Zdobyta wiedza przydaje się w codziennej pracy!

  • Zajęcia prowadzone w sposób interesujący i przyjazny dla studenta!

Przyjdź i przekonaj się sam !!