Start Dydaktyka Laboratoria ZEM Systemy zintegrowane

Systemy zintegrowane

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawami programowania i uruchamiania systemów zintegrowanych (ang. Embedded Systems) - układów elektronicznych opartych na procesorach jednoukładowych zwanych też mikrokontrolerami. Dzięki scaleniu wielu układów w jednej strukturze (m.in. pamięci RAM, EEPROM, FLASH, przetworników AC i CA oraz portów komunikacji) procesory jednoukładowe charakteryzują się elastycznością kształtowania funkcji takich systemów.

W nowo opracowanym laboratorium do przedmiotu studenci wykorzystują zbudowany w Zakładzie Elektroniki Medycznej system zintegrowany wykorzystujący nowoczesny procesor jednoukładowy ATmega128. Zapoznają się oni ze specyfiką programowania systemów zintegrowanych, korzystając z nowoczesnych narzędzi programistycznych. Przykładowe ćwiczenia laboratoryjne:

• sterowanie zasobami procesora,

• wykorzystanie przerwań,

• użycie portu szeregowego,

• obsługa klawiatury oraz wyświetlacza LCD,

• dostęp do urządzeń za pośrednictwem magistral I2C i 1Wire

Obserwując obecne tendencje w ekspansji systemów zintegrowanych można przewidywać, że wiedza zdobyta na tych zajęciach będzie dla absolwentów cennym atutem w praktyce zawodowej.

Stanowisko laboratoryjne z systemem zintegrowanym zaprojektowanym i wykonanym w Zakładzie Elektroniki Medycznej. Laboratorium wyposażono w 12 takich stanowisk

ELEKTRONIKA MEDYCZNA - NIEZASTĄPIONA W DIAGNOSTYCE, LECZENIU I REHABILITACJI

Trzeba biec z całych sił by pozostać w tym samym miejscu. Żeby poruszać się do przodu, trzeba biec dwa razy szybciej.

L. Carroll,  "Przygody Alicji w Krainie Czarów"

Przydatne linki:
Instytut Elektroniki
telekomunikacja, elektronika medyczna, termografia
Politechnika Łódzka
strona główna Politechniki

Migawki

Zakład Elektroniki Medycznej - nowa odsłona. Witamy na nowej stronie Zakładu. Zapoznaj się z naszą witryną!

Zostań z nami na dłużej :)