• Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Badania i nauka Badania naukowe Przetwarzanie obrazów Program do komputerowej analizy obrazów rentgenowskich ziaren pszenicy

Program do komputerowej analizy obrazów rentgenowskich ziaren pszenicy

Opracowano system komputerowy do analizy obrazów rentgenowskich ziaren pszenicy, w którym zaimplementowano oryginalne algorytmy przetwarzania obrazu. Pakiety programowe ZIARNA (rys. 1) i ZIARNA2 (link jak dla pdf) umożliwiają wyznaczanie podstawowych cechy geometrycznych ziaren, wybranych parametrów statystycznych obrazów ziaren oraz wskaźników ilościowe charakteryzujące stopień uszkodzenia ziaren. Główne zastosowanie programu to wspomaganie analiz jakości ziaren i oceny skutków ich suszenia mikrofalowego. Pakiety programów zostały opracowane w Zakładzie Elektroniki Medycznej Instytutu Elektroniki Politechniki Łódzkiej na zlecenie i przy ścisłej współpracy Instytutu Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie w ramach projektu badawczego KBN, pt. "Fizyczne i biologiczne skutki suszenia mikrofalowego ziaren pszenicy".

Rys. 1. Widok okna programu ZIARNA z wyświetlonymi obrazami rentgenowskimi ziaren pszenicy w trzech różnych projekcjach A, B i C

ELEKTRONIKA MEDYCZNA - NIEZASTĄPIONA W DIAGNOSTYCE, LECZENIU I REHABILITACJI

Trzeba biec z całych sił by pozostać w tym samym miejscu. Żeby poruszać się do przodu, trzeba biec dwa razy szybciej.

L. Carroll,  "Przygody Alicji w Krainie Czarów"

Przydatne linki:
Instytut Elektroniki
telekomunikacja, elektronika medyczna, termografia
Politechnika Łódzka
strona główna Politechniki

Migawki

• Zdobyta wiedza przydaje się w codziennej pracy!

• Zajęcia prowadzone w sposób interesujący i przyjazny dla studenta!

Przyjdź i przekonaj się sam !!