Aktualności
2.12.2015 - Nasz najnowszy artykuł o symulacji obrazowania Time-of-Flight oraz Phase Contrast Angiography jest już dostępny on-line. Zachęcamy do lektury.

30.11.2015 - W zakładce Do pobrania dodaliśmy odnośnik do projektu dla środowiska Xcode z naszą implementacją algorytmu do symulacji rozrostu drzew naczyń krwionośnych. Zachęcamy do pobierania :-).

6.10.2015 - Udostępniamy dwa nowe syntetyczne modele rozgałęzienia tętnicy szyjnej (zobacz).

15.08.2015 - Rozpoczynamy realizację nowego projektu nt. symulacji rezonansu magnetycznego. Tym razem zajmiemy się modelowaniem perfuzji nerek. Wkrótce pojawi się więcej informacji.
 
Polecamy






 
Licznik wizyt
Liczba odsłon strony od 1.03.2015 r.

Flag Counter

Modelowanie naczyń

W układzie naczyń krwionośnych człowieka wyróżnia się naczynia duże (o średnicach od 1 cm nawet do 2.5 cm), średnie (1–10 mm) oraz małe (poniżej 1 mm do 10 μm). Tymczasem minimalna długość krawędzi pojedynczego woksela obrazów uzyskiwanych w dostępnych współcześnie skanerach rezonansu magnetycznego wynosi 0.4 mm. W standardowo wykonywanych badania rozmiar woksela jest nawet większy i sięga wartości 1 mm3. Z tego względu budowane modele naczyń krwionośnych ograniczono do zakresu naczyń średnich i dużych.

Zaprojektowano relatywnie proste układy naczyń starając się odwzorować charakterystyczne chorobowe zmiany w ich geometrii, takie jak przewężenia lub tętniaki. Na rysunku poniżej pokazano przykłady zamodelowanych w ten sposób naczyń. W sumie wykonano 20 syntetycznych modeli naczyń krwionośnych zróżnicowanych pod względem liczby gałęzi oraz wielkości zmian patologicznych. Modele te posłużyły do utworzenia wzorcowej bazy danych obrazów MRA dla potrzeb walidacji metod segmentacji naczyń krwionośnych.

Kliknij na wybrany model, aby go powiększyć.

Powrót


Copyright 2011-2015 (C) Artur Klepaczko | Institute of Electronics | Lodz University of Technology